fbpx

Dotace pro FVE opravdu umíme

25.1.2024

V předchozích dvou letech nastal obrovský boom ve výstavbě fotovoltaických elektráren (FVE). Nejen v rámci domácností, ale také v rámci podnikatelského sektoru. Důvodem byla energetická krize v důsledku války na Ukrajině, respektive skokový nárůst cen energií. Jako vhodný alternativní zdroj se začala jevit výstavba vlastní FVE (ať už na střechách budov nebo na zemi), a to také především díky finanční podpoře z různých dotačních programů.

O velikosti zájmu o FVE hovoří statistická data, kdy ke konci roku 2021 stálo v ČR necelých 51 tisíc fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem cca 2200 MWp. Během roku 2022 se počet instalací zvedl na 84 tisíc FVE s celkovým výkonem 2460 MWp.

Pro domácnosti bylo možné čerpat podporu např. z programu Nová zelená úsporám, kde bylo podpořeno 32 tisíc z nich za šest miliard korun (pro srovnání za předchozí programové období 2014 až 2021 přitom ve stejné výzvě bylo podpořeno pouze 17 tisíc žádostí za dvě miliardy korun).

Pro podnikatele byla hlavní finanční podporou dotace z Národního pláno obnovy (NPO) a Modernizačního fondu (RES+).

V rámci zmíněného programu NPO bylo podáno téměř 6 tisíc žádostí, na čem jsme se jako firma podíleli celkovým počtem 142 podaných žádostí (tj. téměř 2,5 % podíl). Díky našim dlouholetým zkušenostem v dotační oblasti se naše úspěšnost schválení pohybovala nad hranicí 98 %. Díky našemu proaktivnímu přístupu k zákazníkovi byla také celá řada žádostí zachráněna před vyřazením ze strany poskytovatele (úpravy výkonů FVE, korekce ve Smlouvách o připojení, odhalení nesouladu ve Stavebních povoleních apod.).

Nové výzvy na výstavbu FVE a akumulace v r. 2024

Pokud máte o výstavbu FVE zájem a nestihli jste z nějakého důvodu žádost podat (případně uvažujte o rozšíření nebo zcela nové FVE), pak nezoufejte. Na začátku roku 2024 byly vyhlášeny nové dotační výzvy z Modernizačního fondu. Některé důležité podmínky se podstatně změnily (např. minimální výkon FVE), ale i tak je zde pro Vás stále velká šance dotační podmínky splnit. 

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat. Naše zkušenosti plně využijeme i pro váš projekt.

Obchodní manažer / manažerka
pracovní pozice vhodná i pro absolventy
Rosteme a potřebujeme posilu