+420 577 210 729 info@jvmrpic.cz Nejsme běžná firma na vyřizování dotací – jsme specialisté na inovační programy
B1 2

Elektronický podpis ve WINDOWS 10

V období, kdy vznikl systém eAccount pro administraci žádostí o dotace v rámci Operačního programu Podnikání a inovace, nebo následný systém IS KP14+ pro administraci žádostí v rámci nového programového období 2014 – 2020, jen málokdo tušil, že se chystá vydání nového operačního systému WINDOWS 10 (dále jen WIN 10) a asi nikdo nedoufal, že k relativně masivnímu rozšíření
WIN 10 dojde v tak krátké době.

Výchozím prohlížečem ve WIN10 už není Internet Explorer (dále též IE), ale zcela nový prohlížeč EDGE, který je natolik nový, že obsahuje drobné chyby a občasnou nekompatibilitu ve speciálních webových službách. Důsledkem je stav, kdy není možné v prohlížeči EDGE elektronicky podepisovat ať už Monitorovací zprávy v eAccountu, tak ani žádosti o dotace v IS KP14+.

Řešením jak současně využívat WIN 10 a elektronicky podepisovat dokumenty, je využívat internetový prohlížeč Internet Explorer, který WIN 10 obsahují, ale jehož ikona se nenachází v hlavním panelu nebo v seznamu aplikací. Ikona EDGE je navíc velmi podobná a nezasvěcený uživatel si je může snadno splést.

Ikona EDGEIkona IE

Vlevo EDGE, vpravo IE

 Internet Explorer je možné najít pomocí funkce „Hledání“ v nabídce start zadáním „internet explorer“ (krok 1). Na nalezený odkaz je možné kliknout pravým tlačítkem myši (krok 2) a vybrat připnout na hlavní panel – zobrazí se jako ikona na hlavním panelu (krok 3). Tento postup usnadní další spouštění prohlížeče, kdy nebude nutné IE opět vyhledávat přes funkci Hledání. Názorný postup je na následujících obrázcích.

plocha

ie

Dalším krokem je instalace pluginu Java. WIN 10 standardně neobsahuje Javu, protože EDGE ji ke své činnosti nepotřebuje. Proto je nutné tento podpůrný program pro IE doinstalovat. Instalaci je možné provést v prohlížeči IE přes oficiální stránky www.java.com. Zde kliknout na červený obdélník s nápise Free Java Download, na další stránce volbu zopakovat a Javu stáhnout a nainstalovat.

Po instalaci se automaticky spustí v prohlížeči ověřovací stránka pro JAVU a výsledkem je oznámení:

hlaska

Nyní je vše připraveno k tomu, abyste mohli pod Windows 10 v prohlížeči Internet Explorer 11 úspěšně elektronicky podepisovat dokumenty a administrovat tak své podané žádosti.

Na vaše dotazy vám rádi odpoví dotační specialisté

Ing. Roman Šibl

vedoucí tvorby projektů
Mobil: +420 736 674 262
E-mail: sibl@jvmrpic.cz

Ing. Jiří Kučera

jednatel společnosti
Tel: +420 577 210 729
Mobil: +420 603 511 687
E-mail: kucera@jvmrpic.cz