fbpx

Daňové odpočty na výzkum a vývoj 

25.09.2024

Odčitatelná položka na výzkum a vývoj (VaV) je daňové zvýhodnění, které umožňuje firmám odečíst náklady vynaložené na výzkumné a vývojové aktivity z daňového základu.

Výhody pro firmy nejsou tak vysoké jako v případě dotací na výzkum a vývoj, ale jsou stále zajímavé a navíc je možné řešit i méně ambiciózní projekty.  Co tedy firmám přináší tento nástroj?

Snížení daňového základu

Jednou z hlavních výhod odčitatelné položky je přímé snížení daňového základu, přičemž výše těchto nákladů není nijak limitována. Ve výsledku je možné náklady uplatnit hned dvakrát – jednou jako běžné náklady a podruhé jako odčitatelná položka. V praxi to znamená, že podniky ušetří peníze, které by jinak zaplatily na daních, a mohou tyto prostředky znovu investovat do dalšího rozvoje.

Lze realizovat i u menších projektů, jednodušší administrace

Oproti dotačním programům (které se hodí spíše pro větší a dlouhodobější projekty), kde je nezbytné projít různými schvalovacími procesy s nejistým výsledkem, mohou firmy využívat daňové odpočty na VaV bez nutnosti předchozího schválení jakékoliv instituce. Oproti dotaci je však potřeba počítat s nižším benefitem. Odčitatelná položka je vhodná pro všechny firmy bez ohledu na velikost společnosti.

Variabilita nákladů

Firmy mohou v rámci daňových odpočtů na VaV uplatnit širokou škálu nákladů. Patří mezi ně mzdy pracovníků, nákup materiálu, náklady na externí služby, apod.

Různorodost projektů

Daňové odpočty na VaV nejsou omezeny žádnou tematickou oblastí. Jsou uplatňovány projekty z různých oborů, např. strojírenství, potravinářství, chemického průmyslu, IT, telekomunikace, zdravotnictví, zpracovatelského průmyslu a dalších. V rámci projetu není nutné spolupracovat s vysokou školou, což často očekávají dotační programy, a ne vždy to je pro firmu výhodné. Lze uplatňovat i náklady na projekty spojené se zákaznickým vývojem a nemusí se jednat o tzv. vývoj do šuplíku.

Daňové odpočty na výzkum a vývoj – historické kontroverze, současné vnímání

Firmy v posledních letech vnímaly daňové odpočty jako administrativně náročné, nejisté a složité z hlediska prokazování. Jako problematické byly také zmiňovány daňové kontroly, které se vyznačovaly striktním a zdlouhavým přístupem správců daně. Přestože zákon o daních z příjmů a příslušné metodické pokyny podrobně definují podmínky pro uplatnění odčitatelné položky, v mnoha případech docházelo ke sporům s FÚ ve výkladu některých bodů. Docházelo tak k častým soudním sporům s FÚ, což u firem vzbuzovalo nedůvěru a nechtěly daňové odpočty využívat.

Naštěstí se v poslední době zdá, že postupně vzniká rovnováha mezi pohledem FÚ a firem. Důvodem je zejména postupné sbírání zkušeností, ke kterým nemalou měrou přispívají soudní rozhodnutí v této problematice. Vznikající judikatura tak dává větší oporu. Na jedné straně limituje nekompetentní přístup FÚ z hlediska posuzování vývoje, na druhé straně firmám dává jasnější představu o parametrech projektů, které chtějí k daňovému zvýhodnění uplatnit.

Modelový příklad využití daňových odpočtů na výzkum a vývoj

Firma se zabývá vývojem a výrobou jednoúčelových strojů. Do výzkumného a vývojové projektu bylo zapojeno celkem 10 zaměstnanců od konstruktérů, technologů až po montážní pracovníky. Mzdové náklady činily 3 miliony Kč. Samotná stavba vyvíjeného zařízení z hlediska použitého materiálu vyšla na 1,5 milionu Kč. Dále byly vynaloženy náklady na expertní služby od vysoké školy ve výši 500 tis. Kč. Celkové náklady VaV projektu tedy činily 5 mil. Kč.

Firemní roční obrat činí 80 mil. Kč a celkové náklady (včetně nákladů na VaV) mají hodnotu 60 mil. Kč. Bez využití odpočtu na VaV je základ daně firmy následující: 80 – 60 = 20 mil. Kč.

Daň z příjmu právnických osob (bez uplatnění VaV odpočtu): 20 mil * 21 % = 4,2 mil. Kč.

Při uplatnění daňového odpočtu na VaV: (20 – 5) * 21 % = 3,15 mil. Kč.

Rozdíl mezi uplatněním či neuplatněním odpočtu na VaV, tedy celková úspora činí 1,05 mil. Kč.

Pokud vás uvedené informace zaujaly, napište nám.

Věnujeme se řízení a realizací projektů výzkumu a vývoje (VaV) již více než 10 let. Projekty jsou často dotované (programy Aplikace, TREND TAČR, Country for the Future apod.) a musí být realizovány dle metodik pro VaV. V rámci této činnosti řídíme VaV týmy, rozpočty, připravujeme pro firmy výzkumné zprávy, výkazy práce, oponentní řízení a další související povinnosti.

Na základě těchto zkušeností nabízíme ve spolupráci s daňovým poradcem i komplexní službu při řešení projektů daňových odpočtů na VaV.